De eerste gezamenlijke modelijn van Susie en Doug Tompkins werd verkocht vanuit een VW bus en het hoofdkwartier was het appartement van de twee in San Francisco. Susie zorgde voor het creatieve deel en Doug Tompkins nam de financiële rol in het bedrijfsproces voor zijn rekening. In 1978 werd het Esprit-logo ontwikkeld door John Casado. In 1980 werd de "Real People campagne" opgezet, die werd gefotografeerd door Oliviero Toscani.
Esprit nam architecten en ontwerpers aan voor projecten, te beginnen met de Italiaan Ettore Sottsass, die het eerste Europese Esprit hoofdkwartier ontwikkelde in Düsseldorf. Hij richtte ook het totale concept voor de winkels in, in de stijl van de Memphis design-beweging en zette de toon van het merk Esprit. Andere architecten en ontwerpers als Aldi Cibic, Antonio Citterio, Norman Foster en Shigeru Uchida ontwierpen flagshipstores in verschillende landen, van de architectuur tot het interieur. Esprit begeleidt nog steeds nieuwe ontwikkelingen op het gebied van design en architectuur. Zo werd in 2006 de Esprit Academy opgericht, een initiatief voor de bevordering van jong en creatief vormgevingstalent. De Academy hield een architectuurwedstrijd voor het ontwerpen van een nieuwe, wereldwijd uiterlijk voor alle Esprit-winkels.
Esprit is een veelzijdig merk met vele takken en merken in de mode industrie. Zo is EDC van Esprit inmiddels een onafhankelijk merk geworden. Naast de kleding, is Esprit ook op horlogegebied één van de toonaangevende merken geworden.